Herald IV.
Vuzenica, 1992 –1997
hard rock/metal, cross-over
Zasedba
Marko Langus – vokal, bas (1992–1996)
Janko Viher – kitara (1992–1997)
Aljoša Ocepek – kitara (1992–1996)
David Novak – solo kitara (1992–1997)
Aleš Keber – bas (1995–1997)
Tomo Petek – vokal (1996–1997)
Drago Bilić – vokal (1996–1997)
O skupini
Zasedba Herald IV. nastane v začetku devetdesetih v Vuzenici. Ustanovijo jo nekdanji člani skupine Hysteria, Marko Langus, David Novak in Janko Viher, ki k sodelovanju povabijo kitarista Aljošo Ocepka (prej De Wall). Četverica si nadene ime po modelu glave ojačevalca, ki jo uporablja Janko, in se ambiciozno loti dela.
Sprva preigravajo hard rock, heavy metal in grunge. V vuzeniški kinodvorani, kjer vadijo, začnejo kmalu ustvarjati lastne komade, v katerih se sliši vpliv zasedb, kot so Iron Maiden, Guns N’ Roses, Ramones, Metallica, Pink Floyd, Twisted Sister, Black Sabbath, Pearl Jam, Nirvana, Alice in Chains, SoundGarden …
Leta 1993 se prvič odpravijo v studio. Pet skladb (v slovenski in angleški različic) pristane na kaseti Slepa ulica/Blind Alley, ki jo posnamejo v novomeškem studiu Luca in jo še isto leto izdajo v samozaložbi. Heraldi za študentski časopis Ibržnik o kaseti pozneje povedo: »Bila je komercialna, a ne dovolj komercialna za slovensko sceno.«
Skladba Nazaj s kasete se leta 1995 uvrsti na promocijsko kompilacijo osemnajstih mladih skupin Desna scena, ki jo založba Bombe Records leto po izidu Ali Enove Leve scene natisne, da bi podprla mlade in neuveljavljene skupine tistega časa (Niout, Jazzva, Pontiac, Silence, Prezrti, Six Pack …). Herald IV. morda tudi zaradi sodelovanja na tej kompilaciji povabijo v mladinske klube izven Koroške, v Koper, Velenje, Žalec in Novo mesto.
Na domačem terenu skupina medtem večkrat koncertira v nabito polnem Družbenem domu na Prevaljah, v menzi Hidroelektrarne Dravograd (tudi na poslovilnem koncertu Četrte dimenzije), Domu borcev Šentjanž pri Dravogradu in drugod. Odlikujejo jo energični nastopi in glasbena uigranost, zaradi česar je med občinstvom zelo dobro sprejeta.
Heraldi se sčasoma oddaljijo od prvotne glasbene usmeritve, saj jih pritegne tedaj priljubljeni cross-over: zasedbe, ki združujejo rap in metal (Clawfinger, Dog Eat Dog, Rage Against the Machine in H-Blockx …). Tudi lastne komade začnejo ustvarjati v tej maniri.
Z novim basistom Alešem Kebrom se leta 1996 ponovno odpravijo v novomeški Studio Luca, kjer posnamejo cede Go With A Flow z istoimensko naslovno uspešnico in še enajstimi komadi v angleščini. Še istega leta cede izdajo v samozaložbi. Predstavljajo ga po mladinskih klubih in glasbenih festivalih.
Julija 1996 nastopijo na Mladinskem taboru – festivalu na Letališču Slovenj Gradec, nato jih Marko zapusti in se pridruži velenjski zasedbi Funk You.
Pred dokončnim razpadom Herald IV. se bendu za nekaj mesecev pridružita vokalista Tomo Petek in Drago Bilič iz dravograjske skupine Too Hot Coffee. V tej postavi decembra 1996 nastopijo na Drugem prednovoletnem Boom festivalu v Slovenj Gradcu. Pomladi 1997 so na Koroškem rock’n’roll festivalu v Kotljah izbrani za »najboljši stage bend«. Kmalu zatem se zgodba Herald IV. konča. David je takrat že član skupine Jazoo Supersonics, ki ustvarja novo, drugačno avtorsko glasbo. Pri Heraldih ni več nekega zagona, zato nehajo igrati.
Trivia
⋅ Pri snemanju kasete je skupina še precej neizkušena, predvsem pa nima kontaktov v glasbenem svetu in ne ve, kje bi posnela svoje prve komade. Pri tem jim pomaga Markova teta, takrat na Gorenjskem soseda mame Aleksandra Mežka. Z glasbenikom se dogovorijo za srečanje in priporoča jim novomeški studio Luca, kjer nato posnamejo oba nosilca zvoka.
⋅ Na skupinskih koncertih, kjer igra več lokalnih bendov, se večkrat zgodi, da mora kateri od glasbenikov na oder kot član dveh različnih skupin. Na Drugem prednovoletnem Boom festivalu se to zgodi tudi Davidu, ki je najprej na odru kot kitarist Herald IV., še isti večer pa prvič javno nastopi kot basist še sveže slovenjgraške skupine Jazoo.
Diskografija
⋅ Herald IV., Slepa pot
samozaložba, 1993, kaseta
Posneto v studiu Luca v Novem mestu leta 1993
Zasedba:
Marko Langus – vokal, bas
Aljoša Ocepek – kitara
David Novak – solo kitara
Janko Viher – bobni
Oblikovanje: Herald IV./Unigraf
⋅ Različni izvajalci – Desna scena
Bombe Records, 1995, promocijski CD, ki ni v prosti prodaji
Herald IV. na kompilaciji sodelujejo s skladbo Nazaj
Editiranje: Uroš Majerle v Studiu 106,4 MhZ Radia Gamma MM
Uvoznik in posrednik: Megaton Ljubljana
⋅ Herald IV., Go With A Flow
samozaložba, 1996, CD
Oblikovanje: Herald IV.
Posneto v Studiu Luca v Novem Mestu leta 1996
Zasedba:
Marko Langus – vokal
Aljoša Ocepek – kitara
David Novak – solo kitara
Janko Viher – bobni
Aleš Keber – bas, vokal
File attachments
-
Članek: Predstavitev Herald IV., Ibržnik, februar 1996. Avtor: Tomaž Rožen - Material is available in KGLU.