Zasedba
Bogdan Dobnik – kitara (1996–2006)
David Novak – električna bas kitara (1996–2006)
Franci Krevh (Frene) – bobni in tolkala (1996–2006)
Anže Žurbi – bobni in tolkala (2006–2009)
Enos Kugler – bobni in tolkala (2009–2011)
Danijel Hartman – bobni in tolkala (2011–do danes)
Matjaž Mlakar – saksofoni, klarinet, monotron, vokal (1996–do danes)
Nejc Haberman – električna bas kitara (2006–do danes)
Tomaž Pačnik – klavir, klaviature, harmonika (1996–do danes)
Katja Stare – flavta, saksofon, vokal, mala tolkala (2002–do danes)
O skupini
Jazoo je leta 2018 edina še delujoča koroška zasedba iz devetdesetih ter hkrati tista z največjo koncertno kilometrino in najobsežnejšo diskografijo. Čeprav jo širša javnost bolje spozna šele po letu 2000, ko začne svojo glasbo tudi objavljati, so njeni začetki, tako kot individualne glasbene zgodovine njenih ustanoviteljev, trdno zasidrani v devetdesetih.
Jazoo, sprva s pridevkom Supersonics (»nadzvočni«), leta 1996 ustanovijo nekdanji člani slovenjgraške jazz-rock skupine Pulsa Theatro, Bogdan Dobnik, Franci Krevh (Frene) in Tomaž Pačnik. Trojici se sprva kot basist pridruži Janez Robnik (prej z Bogdanom in Frenetom član Xenophobije). Prvo postavo dopolni saksofonist Matjaž Mlakar (prej H. M. D.).
Dvanajstega julija 1996 Jazoo Supersonics v tej zasedbi odigrajo svoj prvi uradni nastop na Mladinskem taboru – festivalu, ki ga na Letališču Slovenj Gradec organizira mladinsko društvo M. A. K. U. R. C. Predstavijo se s svojimi komadi, ki temeljijo na mešanici vplivov – jazza, rocka, etna, funka, ambientalne elektronske glasbe … – in po svoji usmeritvi veljajo za posebnost na tedanji koroški, pa tudi širši slovenski glasbeni sceni.
Janeza kmalu zamenja David Novak (prej Hysteria in Herald IV.), ki z Jazooji ostane naslednjih deset let. Z njim skupina 30. decembra odigra svoj drugi koncert na Drugem prednovoletnem Boomu pod šotorom pred Hotelom Pohorje v Slovenj Gradcu, še enem dogodku, ki ga organizira M. A. K. U. R. C.
Bend veliko vadi, vmes dvakrat zamenja vadbeni prostor, zgodijo se mu tudi nekajmesečne pavze, vendar se vedno ponovno zbere in razvija komade. Čas, da skladbe zabeleži na cede, napoči leta 2002, ko izda prvenec On time, prvega izmed treh albumov za švicarsko založbo Membrane Records.
Svojevrsten zvočni amalgam skupina premierno predstavi v KUD France Prešeren v Ljubljani, kmalu zatem tudi na domačem terenu, v Galeriji likovnih umetnosti (današnji KGLU) v Slovenj Gradcu, in drugod po državi. Največja koncertna uspešnica z albuma je skladba Straight to Asia, ki jo posnamejo z gostoma Zilhadom Džananovićem (harmonika) in Martinom Konjajevom (bobni) in je še danes del njihovega koncertnega repertoarja. Prvih 5000 izvodov plošče je kmalu razprodanih in tudi ponatis (3000 izvodov) kmalu poide. Album skupini prinese nominacijo za nagrado bumerang (glasbene nagrade, ki jih tedaj podeljuje televizijska oddaja Studio City) v kategoriji Vžig 2003.
Jazooji že na debiju veliko pozornosti namenijo vizualni podobi, saj tudi sami glasbo radi poslušajo z originalnega nosilca zvoka, ki je lepo oblikovan in prinaša dovolj informacij o komadih in izvajalcu, kot pojasni Tomaž. Pozornost do tovrstnih detajlov odlikuje tudi druge njihove albume – vsak ovitek ima svojo zgodbo.
Leta 2004 skupina intenzivno ustvarja nove komade. Usmeritev je podobna kot na prvencu: v večinoma instrumentalni glasbi se mešajo prvine jazza, rocka, funka, etna, elektronike …, ki jih v treh komadih (Burn Me Down, Another Great Day in Zoo On Fire) lepo dopolni vokal gostje Maje Osrajnik. Plošča Retro Future izide novembra 2005. Premierno ga odigrajo v PTC Katica v Slovenj Gradcu 3. decembra.
Po desetih letih dela in dveh albumih nastopi prvi veliki mejnik v delovanju skupine, saj različne ambicije in prioritete članov pripeljejo do tega, da Frene, Bogdan in David odidejo iz benda. Tomaž in Matjaž nekaj časa pod imenom Trio Makiato preigravata komade Jazoojev s Katjo Stare (redno sodelavko benda od prvega albuma naprej); skupaj razvijajo Tomaževe nove ideje in odigrajo nekaj koncertov. Nato pa skleneta nadaljevati s prenovljeno zasedbo Jazoo. Katja postane polnopravna članica, mesto basista prevzame Slovenjgradčan Nejc Haberman, za bobni pa se jim za obdobje enega albuma pridruži Kamničan Anže Žurbi.
»Začeli smo se spreminjati, pa tudi naš glasbeni okus in kemija sta poskrbela za novo pot,« prehod v drugo obdobje Jazoojev opiše Tomaž. »Naredili smo korak naprej, postali zrelejši, veliko bolj smo se povezali z idejami in glasbo.«
Postopoma spremenijo tudi način dela in snemanja, vse manj se ukvarjajo s pričakovanji drugih in bolj s tem, da sami uživajo v ustvarjanju svoje glasbe. »Če že ne moremo živeti od svoje glasbe, se dajmo vsaj imet’ fajn in uživajmo v čustvih, ki jih dajemo vanjo, smo si rekli,« pojasnjuje Tomaž. »Postali smo še bolj iskreni, kar je začutila tudi publika.«
V novi zasedbi nastane album Detached (Membrane Records, 2008), s katerim se Jazooji tudi simbolno ločijo od preteklosti. Z vidika glasbe gredo na njem še korak dlje v improvizaciji. S tem cedejem pa začnejo še intenzivneje nastopati v tujini (Grčija, Češka, Nemčija, Bosna in Hercegovina …).
Anžeta nato zamenja Enos Kugler, bobnar z zavidljivim seznamom sodelovanj na domači in tuji glasbeni sceni, predvsem v polju jazza in popa, pa tudi v glasbi za film in teater. S skupino posname četrti album Are You Still There? (2011), s katerim ta preide na domačo založbo Celinka. Čeprav se Enos dobro vklopi v bend in je morda »najbližje temu«, kar bi Tomaž »s svojimi idejami rad dosegel pri Jazoo«, zaradi prezasedenosti v skupini ne ostane dolgo. Na prelomu iz leta 2011 v 2012 njegovo mesto prevzame še en Slovenjgradčan, Danijel Hartman.
Ključ, po katerem prihajajo novi člani v bend, je, da »niso profesionalni glasbeniki, ampak ljudje s feelingom.« Vrhunski glasbeniki namreč sodelujejo v več bendih, imajo zato manj časa in pričakujejo višje honorarje, česar pa si zasedba, kot je Jazoo, ne more privoščiti.
Menjave bobnarjev sicer ne vplivajo bistveno na slog glasbe. »Mislim, da jaz, Matjaž, Katja in Nejc približno narekujemo stil, bobnar pa se potem vedno zelo lepo vplete v našo glasbo in delovanje. Nekateri za krajši čas, nekateri za malo dlje,« meni Tomaž.
Jazoo leta 2013 objavijo svoj peti album Back From Reality, prav tako za založbo Celinka. Premierno ga predstavijo na 9. Festivalu slovenskega jazza na Ravnah. Še naprej koncertirajo na slovenskih in tujih odrih, od Londona, kamor se Nejc preseli zaradi študija, do številnih mednarodnih festivalov. Isto leto prejmejo Bernekerjevo nagrado, ki jo Mestna občina Slovenj Gradec podeljuje za izjemne uspehe, dosežene na področju kulture in umetnosti.
Leta 2016 Celinka izda cede Destinations. Plošča je izraz delovanja skupine v zadnjih letih, ko je razpeta med Slovenijo in Anglijo, kjer se ustali Nejc. Kljub razdalji, ki jih loči, Jazoo ohranjajo energijo in bend pri življenju. Bend veliko potuje na različne destinacije, zato imajo tudi komadi imena, povezana s prostorom, potovanji, selitvami … (Distance, E-space, Nomades, Rainwater …).
Trivia
⋅ Fotografija za naslovnico prvenca On Time nastane na Letališču (tedaj še) Brnik. Tomaž se z upravo dogovori, da za tri ure (med 23. in 2. uro ponoči) zapre letališko stavbo in priredi napise na tabli prihodov in odhodov. Za potrebe Jazoojev se na tabli izpišejo naslovi komadov z albuma (za zadnjo stran ovitka albuma) oziroma ime benda in naslov plošče (za fotografijo na naslovnici). Naslov sporoča, da prvenec Jazoojev prihaja ravno pravi čas, brez zamude – On Time.
⋅ Pri oblikovanju drugega albuma Retro Future se Jazooji povežejo s prestižno butično blagovno znamko svetovno priznanih gramofonov Kuzma in fotografije izdelkov vključijo v ovitek cedeja. Z naslovom Retro Future povežejo preteklost s prihodnostjo, kar lepo simbolizirajo gramofon(i).
⋅ Novo obdobje Jazoojev zaznamuje plošča Detached, s katero se bend poslovi od preteklosti. Naslov in fotografija na naslovnici sporočata, da skupina stopa na novo pot in se ločuje od preteklosti, tako kot padalca plodov, ki jih veter odpihne z regratove lučke.
⋅ S četrtim albumom Are You Still There? Jazoo sprašujejo svoje fene, ali so po spremembi glasbenega sloga še z njimi, v slogu telefonskega pogovora, ki velikokrat prekinja. »Halo … halo … Se še slišimo?«. Ovitek oblikuje Darjan Panič, ki za naslovnico tudi kupi star telefon, zdaj domujoč pri Tomažu.
⋅ Ovitek za album Back From Reality oblikuje Sanja Zamuda. Naslovnica z zlomljenim inštrumentarijem se uvrsti na mednarodni bienale študentskega oblikovanja Design.s 2014 v Tehniškem muzeju v Brnu. Naslov sam pomeni stanje, v katerega se bend vrne po vajah, skupnem ustvarjanju ali koncertiranju, ki zanje pomenijo odklop – izlet v sfero, ki ni realna.
⋅ Avtor ovitka zadnje plošče Destinations je Max Franosch, grafični oblikovalec in umetnik iz Londona, znan po oblikovanju za renomirano münchensko založbo sodobnega jazza ECM. Franosch se za oblikovalca ponudi sam, potem ko Jazoo sliši v živo na nekem koncertu v Londonu.
⋅ Jazooji do leta 2018 izdajo šest albumov. Vsak od njih je »izraz nekega časa in stopnje razvoja članov skupine«, pravi Matjaž. »Ko postajaš starejši, se tvoja filozofija spreminja. Dobiš drug pogled na svet, spremeni se tudi tvoje glasbeno razmišljanje. Pri tem bendu vsak izrazi to, kar hoče izraziti. Nikoli se ne omejujemo s tem, kaj bomo igrali.« Tudi Tomaž pojasnjuje, da so spremembe v sami glasbi »del razvoja osebnosti in glasbenega okusa«. Kot bistveni vpliv, ki mu je naredil »premik v glavi«, pa navaja zasedbo e.s.t. (Esbjorn Svensson Trio), ki jo imajo radi tudi preostali člani. »Mislim, da je to eden najpomembnejših premikov v naši glasbeni sporočilnosti, v zvoku, eklektičnosti, posebnosti in samosvojosti. Vedno pa gre za čustva in občutek, ki ga ni mogoče opisati.«
Diskografija
⋅ Jazoo, On Time
Membrane Records, 2002, CD
Foto: Domen Grögl, oblikovanje: Egon Bavčer, Grega Novak
Glasba: Jazoo
Snemanje: Studio Metro, Ljubljana. Snemanje, mix in mastering: Super Soul Studio, Ljubljana
Tonski tehnik in producent: Tat Purusha
Playing is available in KGLU.
⋅ Jazoo, Retro Future
Membrane Records, 2005, CD
Oblikovanje: Bogdan Dobnik
Posneto: bobni in bas kitara v studiu A. S. L., tonski tehnik Tomaž Maas; drugi instrumenti in vokal v studiu SGB
Mix: Tomaž Maas
Mastering: Martin Žvelc
Playing is available in KGLU.
⋅ Jazoo, Detached
Membrane Records, 2008, CD
Oblikovanje: Srđan Prodanović
Snemanje, editiranje in miksanje: Pachlar Record Studio (Šmihel, Avstrija) in GVIDO Music Mgmt (Ljubljana, Slovenija), januar – april 2008
Mastering: Martin Z Mastering (Ljubljana, Slovenija)
Playing is available in KGLU.
⋅ Jazoo, Are You Still There
Celinka, 2011, CD
Oblikovanje: Darjan Panič
Glasba in aranžmaji: Tomaž Pačnik in Jazoo
Besedila: Katja Stare
Snemanje, editiranje in mix: Jork, Dekani
Tehnika: Gabriel Ogrin, Jadran Ogrin
Mastering: Michael Vavti
Playing is available in KGLU.
⋅ Jazoo, Back From Reality
Celinka, 2013, CD
Oblikovanje: Sanja Zamuda
Glasba in aranžmaji: Tomaž Pačnik in Jazoo
Besedila: Katja Stare
Editiranje, snemanje in miks: Jork, 2013
Mastering: Michael Vavti
Playing is available in KGLU.
⋅ Jazoo, Destinations
Celinka, 2016, CD
Fotografija in oblikovanje: Max Franosch
Glasba: Jazoo, besedila za skladbo Somedays: Katja Stare
Posneto v Studiu Jork, Dekani, avgust 2016
Editiranje, snemanje in miks: Gabriel Ogrin, Jadran Ogrin
Mastering: Michael Vavti
Dokumentacija
⋅ Aleš Podbrežnik, Jazoo – Destinations, Rockline, 22. 5. 2017
⋅ Nina Novak, Odprtost glasbenega duha, Odzven, 9. 11. 2016
⋅ Jolanda Fele, Jazoo – Destinations – Premiera, Val 202, 10. 10. 2016
⋅ Aleš Podbrežnik, Jazoo – Back From Reality, Rockline, 23. 3. 2014
⋅ Jolanda Fele, Jazoo – Back from Reality, Val 202, 9. 12. 2013
⋅ Aleš Podbrežnik, Jazoo: Are You Still There, Rockonline, 2. 11. 2012
⋅ Jazoo tudi izven meja, Rockonnet, 21. 2. 2007
⋅ Jurij Bizjak, Jazoo, Retro Future, Rockonnet, 4. 12. 2005
⋅ Ingrid Mager, Pestri, vendar zrelejši, Dnevnik, 7. 12. 2005
Fotografija
⋅ Destinations, Jazz Ravne, KMKC Kompleks, 29. 9. 2016. Foto: Nika Hölcl, fotobeležNica
⋅ Jazoo – vaje, Slovenj Gradec, februar 2016. Foto: Nika Hölcl, fotobeležNica
⋅ Wormfood at Hootananny, London, 20. 11. 2014. Foto: Nika Hölcl, fotobeležNica
⋅ Luna Lounge, London, 19. 11. 2015. Foto: Nika Hölcl, fotobeležNica
⋅ Majske igre, Ljubljana, 18. 5. 2015. Foto: Aleksandar Domitrica
⋅ Max, Velenje, 15. 5. 2015. Foto: Claudio Sabolčec
⋅ Prulček, Ljubljana, 5. 2. 2015. Foto: Tine Brumec
⋅ London, Cafe 1001, 10. 12. 2014. Foto: Marcus Hessenberg www.marcushessenberg.com
⋅ London City Clubbing, London, 1.–10. 12. 2014. Foto: Andy Ince
⋅ Festival slovenskega jazza, Ravne na Koroškem, 18. 10. 2013. Foto: Miha Kolar
⋅ Slovenjgraško poletje, Trg svobode, Slovenj Gradec, 4. 7. 2013. Foto: Kaja Brezočnik
⋅ Jazz hram Divača, 10 11. 2012. Predstavitev albuma Are You Still There? Foto: Igor Petaris
⋅ Radlje ob Dravi, 18. 8. 2012. Foto: Izi foto
⋅ Petrovac jazz festival, Petrovac na moru, Črna gora, 1. 8. 2012
⋅ Šramlfest, Znojmo, Češka republika, 27. 7. 2012. Foto: ni podatka
⋅ Satchmo, Maribor, 26. 4. 2012. Foto: ni podatka
⋅ Lutkovno gledališče Ljubljana, 19. 4. 2012. Godibodi. Foto: Bojan Stepančič
⋅ Kulturni dom Slovenj Gradec, 11. 2. 2012. Predstavitev albuma Are You Still There? Foto: Kaja Brezočnik
⋅ KMKC Kompleks, 17. 11. 2011. Jazz Ravne: predpremiera albuma Are You Still There? Foto: Miha Kolar
⋅ CZE Tour, Prerov (Restaurace Pivovar, 20. 10. 2011), Česke Budejovice (Kredance, 21. 10. 2011), Cheb (Jazz Rock Cafe, 22. 10. 2011). Foto: ni podatka
⋅ Noč v stari Ljubljani, 6. 9. 2010. Foto: Kaja Brezočnik
⋅ Klub MKC, Slovenj Gradec, 4. 6. 2010. Foto: Danijel Krenker
⋅ Festival jazza, pršuta in vina, Dutovlje, 7. 8. 2010. Foto: ni podatka
⋅ ŠTUK, Maribor, 22. 10. 2009. Foto: Patricija Valentinuzzi
⋅ Oddaja Izštekani, Val 202, 2009. Foto: Alan Orlič in Petra Cvelbar
⋅ Jazz festival, Preveza (GR), 2009. Foto: Sokratis Tsoumelekas
⋅ Creinativa, Kranj, 21. 2. 2009. Foto: Iztok Zupan
⋅ CZE Tour, Česke Budejovice (CZE), Bazilika, 28. 11. 2008
⋅ Greece Tour, Atene (Parafono Jazz Club), 27. 5. 2008, Atene (European Jazz Festival), 28. 5., Preveza (Jazz Festival), 30. 5.
⋅ International Jazz Festival, Grčija, 2008
⋅ Jazz Ravne, KMKC Kompleks, Ravne na Koroškem, 23. 5. 2008
⋅ CZE Tour, Praga–Česky Krumlov (CZE), 6. 9. 2007–8. 9. 2007
⋅ JazzLent, Maribor, 27. 6. 2007
⋅ Travnik (BiH), Aletr Art Club, 16. 6. 2007
⋅ European Jazz festival, Atene (Grčija), 31. 5. 2007. Foto: Jazoo
Video
-
Jazoo - Burn Me Down (Retro Future, 2005)
https://youtu.be/CyJIV_tT2Ms
File attachments
-
Članek: On Time, Ibržnik, št. 3, marec 2003. Avtor: Matjaž Štamulak - Material is available in KGLU.
-
Jazoo, plakat. Oblikovanje: Aleksander Tasič
-
Jazoo - On time. Oblikovanje: Bogdan Dobnik
-
Jazoo - Retro Future. Oblikovanje: Bogdan Dobnik
-
Jazoo, plakat. Arhiv skupine Jazoo
-
Jazoo, plakat Are You Still There?, 2011. Oblikovanje: Darjan Panič
-
Vstopnica za koncert. Orto bar, Ljubljana, 21. 2. 2001. Oblikovanje: ni podatka - Material is available in KGLU.
-
Vstopnica za koncert. Promocija albuma On Time, KGLU, 15. 3. 2003. Oblikovanje: ni podatka