Scorzonera
Ravne na Koroškem, 1991–1998
death/speed/heavy metal
Zasedba
Engelbert Lesičnik (Pibby) – kitara
Jure Hafner – bobni
Simon Rožič – kitara
Sandi Dirntiš / Andrej Kovačec (Kwaky) – bas
Matjaž Lesičnik (Taši) / Matjaž Berložnik (Tarzan) / Valentin Svetec (Tinč) – vokalist
Biografija
Engelbert in Jure, zaprisežena metalca, konec srednje šole vsak zase sanjata, da bi imela metal bend. Skupni prijatelj, slovenjgraški basist Benjamin Pirnat, ju poveže, in čeprav sprva nista povsem prepričana, kako začeti, kmalu družno brenkata na kitaro in nabijata bobne. Pridružita se jima basist Sandi in vokalist Matjaž Lesičnik – Taši in bend začne v nekdanji Mihelačevi hiši (pri Petrolu na Ravnah) delati lastne komade. V tej zasedbi Scorzonera aprila 1994 »energično debitira« v Kulturnem domu Stari trg, kamor jih povabi prav Benjamin.
Četverica se poimenuje Scorzonera, ker ime zveni dobro – in drugače od tedaj značilnih metalskih poimenovanj, ki vsebujejo besede, kot so Mortal, Death, Black in podobno. Ker mislijo, da je to vrsta pajka, postane živalca njihov zaščitni znak. Čeprav se izkaže, da informacija ni povsem točna, pajek ostane zaščitni znak skupine. V obliki tetovaže še danes krasi roko basista Andreja Kovačeca – Kwakyja, ki se bendu pridruži po Sandijevem odhodu.
V skupini se z leti zamenja še nekaj članov. Med pomembnejšimi sta Matjaž Berložnik, ki na vokalu nasledi Matjaža Lesičnika, in drugi kitarist Simon Rožič, ki v bend vnese nekoliko več strogosti glede kakovosti igranja in nasploh velja za dobrega »tehničarja«.
Poleg kadrovskih menjav Scorzonera zamenja tudi več vadbenih prostorov. Nekaj časa vadi v skladišču Zadruge pri nekdanjem Titovem domu (današnjem Kulturnem centru), nato v znanem ravenskem vadbenem placu – zaklonišču ob Suhi, pozneje pa tudi v Kulturnem domu Kotlje, kjer leta 1996 odigra enega svojih najboljših koncertov v sklopu Rock Metala, ki ga tudi organizira.
Člani Scorzonere so pristaši različnih smeri metala. Engelbert prisega na thrash, Andreju in Juretu je bližji black metal, Simonu pa speed. Njihova glasba je zato amalgam različnih vplivov – sami jo poimenujejo kar black speed death. Vsak član piše komade in besedila, vsi pa prispevajo k dokončnim verzijam skladb, ki so – z izjemo protivojnega komada Holokavst Matjaža Berložnika – v angleščini.
Teme, s katerimi se ukvarja Scorzonera, so zgodovinske, mitološke in socialne. Ne zanimajo pa je ideologije, kot sta satanizem in nacizem, povezane z določenimi predstavniki ali smermi metala. »Mi smo bili zgolj metalci,« pravi Engelbert. Andrej kljub temu v bend vnese nekaj družbene note, saj so njegova besedila tudi družbeno orientirana – »bolj pank kot metal,« jih opiše pozneje. Taka sta, denimo, komada Miscarriage in Fucking Leaders of States, ki pa se, žal, ne ohranita.
Za razliko od koroških skupin, katerih člani gredo študirat v Ljubljano ali Maribor, se člani Scorzonere hitro zaposlijo in ostanejo na Ravnah. Kot bend se povezujejo z lokalno in širšo metal sceno v Sloveniji, svetovne metal novosti pa spremljajo prek oddaj Headbangers Ball na MTV in Metal Hammer na RTL.
Na pobudo Gregorja Čulka (Interceptor), ki organizira Fuck off festival v Žalcu, Scorzonera na vajah posname demo kaseto Silent Death, svoj edini nosilec zvoka. Na njo uvrstijo šest avtorskih komadov in metal priredbo Dylanove Knockin’ On Heaven’s Door. Sami oblikujejo naslovnico (pozneje jo Engelbert preoblikuje za CD format), tako kot sami rišejo tudi plakate za koncerte.
Skupina v sedmih letih odigra serijo koncertov, med katerimi jim ostanejo najbolj v spominu gostovanja v Vinski Gori, Radencih, Oplotnici (na gasilski veselici!), na Dunaju in v domačih Kotljah, kjer v letih 1994–1996 tudi sami organizirajo koncerte. Leta 1997 nastopijo tudi na Koroškem rock’n’roll festivalu v Kulturnem domu Kotlje.
Kmalu zatem Scorzonera neha delovati. Zapusti jih vokalist, pojavijo se težave z vadbenim prostorom, fantje si začnejo ustvarjati družine. Uradno bend nikoli ne razpade, saj se člani še vedno družijo in se tu in tam pogovarjajo o tem, da bi ponovno našli plac in malo zašpilali.
Trivia
⋅ Repertoar Scorzonere sestavljajo predvsem njihovi lastni komadi. Od priredb igrajo le komada Sepulture in v devetdesetih ponovno priljubljeno Dylanovo klasiko Knockin’ On Heavens’ Door, ki jo v hard-rock vodah tisti čas obudijo Guns N’ Roses. Scorzonera Dylana izvaja v metalski maniri in ga na nekem koncertu v Kotljah raztegne na kar 20 minut. Tudi sicer Scorzonera velja za koncertno izjemno energičen bend, ki ga odlikuje intenzivno čupanje in norenje po odru.
⋅ Posebna koncertna poslastica benda je tudi Balada o Jimiju Hendrixu, ki poslušalce pušča odprtih ust. Potem ko se bend na odru postavi v resno pozo, da začne igrati, in ko pevec napove komad, zaružijo z inštrumenti, pevec pa se po metalsko zadere: He’s dead! Vse skupaj traja 3 sekunde. »Potem je naš vokalist napovedal naslednji komad. To je bil intermezzo, ki je stalno palil,« se spominja Engelbert.
⋅ Scorzonero leta 1997 povabijo na Koroški rock’n’roll festival. Ker je Andrej takrat ravno v vojski, Engelbert njegovemu poveljniku pošlje pismo, v katerem ga prosi za Andrejev izhod, češ da ga doma čakata koncertni nastop in snemanje. Basist res pride iz vojske in skupina na koncertu posname različico komada
Tales from Nowhere, ki se umesti na kompilacijo
Koroški rock’n’roll festival.
⋅ O tem, kako priljubljena je svoj čas Scorzonera, govori tale anekdota: člani benda se nekoč zasebno odpravijo na nek koncert na Metelkovo v Ljubljano. Ko ugotovijo, da koncert odpade, zavijejo proti avtobusni postaji. Tedaj pa zaslišijo nekega mulca, ki pravi: »Glej, Scorzonera!.« Člani benda se obrnejo in ga gledajo: »Od kod pa ti?« Mali pove, da je bil na vseh njihovih koncertih. »Sredi Ljubljane! Tako so nas poznali,« pojasni Andrej.
⋅ Scorzonera edini koncert v tujini odigra na Dunaju, v študentskem domu, na rojstnodnevni zabavi njihove prijateljice. Ker jih na carini zadržijo nekaj ur, čeprav Andrej vestno poskrbi za popis opreme in zahtevano dokumentacijo, jih mine veselje po tovrstnih avanturah.
Diskografija
⋅ Scorzonera – Silent Death
demo kaseta, nedatirano
Oblikovanje naslovnice: Engelbert Lesičnik
⋅ Scorzonera – “Tales from Nowhere”
Kompilacija Koroški rock’n’roll festival
Klub koroških študentov, 1997, CD
Posneto v Kulturnem domu Kotlje, 21. 3. 1997