Guettenstain
Ravne na Koroškem–Oplotnica, 1989–1997
rock
Zasedba
Martin Cifer (1989–1997) – bobni
Robi Sterkuš (1989–1997) – solo kitara
Bruno Rapuc (1989) – bas kitara
Primož Mori (1989) – ritem kitara
Vojko Simetinger (1989) – vokal
Benjamin Pirnat (1989–1992) – bas kitara
Marko Merčnik (1990–1991) – kitara, vokal
Alen Bakija (1991) – vokal
Toni Valenčak (1993) – ritem kitara
Stanislav Volčič (1993–1997) – vokal
Miro Klemen 1993–1997) – bas kitara
Štefan Vereš (1995–1997) – klaviature
Biografija
Zasedbo Guettenstain ustanovita bobnar Martin Cifer in kitarist Robert Sterkuš, Ravenčana, ki med delom v fabriki odkrijeta, da imata soroden glasbeni okus in željo po igranju. Ljubitelja »stare muzike« (Deep Purple, Led Zeppelin, Black Sabbath, Status Quo, Iron Maiden …), pa tudi novodobnih »žagarjev« (Guns n’ Roses, Joe Satriani …) bend tudi poimenujeta s starim imenom – poimenovanjem domačega kraja iz časov Valvasorja, upodobljenim na steni ravenske gostilne Lečnik.
V prvem obdobju, ko ima skupina bazo v Kulturnem domu Kotlje, v njej deluje več nekdanjih ali bodočih članov skupin, kot so Xenophobia, Ilex in Pulsa Theatro. Martin in Robert, velika zagovornika tehnične izpiljenosti igranja, najprej vadita z basistom Brunom Rapucem. Na ritem kitari se nato za nekaj časa udinja Primož Mori, mesto vokalista pa zasede Vojko Simetinger. Bruna čez čas zamenja Benjamin Pirnat, ki v bend pripelje še enega Slovenjgradčana, kitarista Marka Merčnika (fena Steva Vaija), ki tisti čas igra tudi v Ilexih. Serijo začasnih kitaristov in pevcev dopolnjujeta Velenjčana Silvo Juvan in Alen Bakija.
Skupina na prelomu osemdesetih v devetdeseta koncertira na Koroškem, Štajerskem in tudi na Primorskem.
Drugo obdobje Guettenstainov nastopi leta 1993, ko Martin na neki gaudi v Grižah pri Žalcu spozna Stanislava Volčiča – Đura iz Oplotnice, ki išče bobnarja za svoj bend. Dvojec se dogovori, da se že naslednji dan dobijo za vaje, in iz srečanja se kmalu razvije nova zasedba Guettenstain, ki ima sedež v stari graščini pod Pohorjem. Bend zdaj sestavljajo Martin, Robert, Stanislav, ritem kitarist Toni Valenčak in basist Miro Klemen. Toni po nekaj mesecih bend zapusti, zato preostala četverica nekaj časa igra sama, leta 1995 pa se ji pridruži klaviaturist Štefan Vereš.
Bend je po Martinovih besedah usmerjen predvsem »v igranje na gaudah« in nastopa po diskotekah v Slovenskih Konjicah, Oplotnici in Zrečah, v Družbenem domu na Prevaljah, Kopru, Mariboru … Temu primeren je njegov koncertni repertoar, ki temelji na priredbah širšemu občinstvu všečnih Bijelo dugme, Metallica, Guns n’ Roses, Skid Raw, Queen … Med skladbami, ki jih igrajo, je tudi slovenska različica Moorove Parisienne Walkaways, Zvezdne noči.
Z leti Guettenstain ustvarijo dovolj lastnih skladb, da se odločijo za snemanje cedeja. Komade, narejene v pop-rock maniri devetdesetih, leta 1996 posnamejo v Studiu Dynamic v Velenju in še isto leto jih založba Conan izda na cedeju Dežela sanj.
Skupina leta 1997 nastopi na Koroškem rock’n’roll festivalu, kjer med drugim odigra svojo balado Pogrešam te, ki ostane zabeležena na istoimenskem cedeju.
Ker imajo člani vse več drugih obveznosti, zasedba leta 1997 razpade.
Trivia
⋅ Martin poučuje tolkala v Šentjanžu in na Ravnah. Med njegovimi učenci je tudi več bobnarjev iz koroških nekomericalnih bendov devetdesetih, med drugim Aleš Prikeržnik (Funeral March), Andrej Gorenjak (Blind Hate), Jure Hafner (Scorzonera) in drugi. Številni Martina in Guettenstain navajajo kot pomemben vpliv, četudi so se sami morda podali v trše glasbene vode.
⋅ Leta 1995 so Guettenstain v glasbeni oddaji na Štajerskem valu zmagovalci meseca s pesmijo Kje si zdaj, ki jo posnamejo v studiu GEC v Slovenj Gradcu. Leta 1996 so v isti oddaji zmagovalci meseca in na koncu tudi zmagovalci finala z naslovno pesmijo s cedeja Dežela sanj. Na Valu 202 so leta 1997 zmagovalci tedna s pesmijo Dokler sem mlad.
⋅ V graščini v Oplotnici, kjer imajo Guettenstain bazo v drugi fazi delovanja, je danes muzejski del, v katerem so kot nekdanji uporabniki prostorov omenjeni tudi Guettenstain.
Diskografija
⋅ Guettenstain, Dežela sanj
Conan, 1996, CD
Oblikovanje: Guettenstain
Skladbe:
- Dežela sanj (3:59)
- Drugo ljubim (3:32)
- Kje si zdaj (3:21)
- Dokler sem mlad (4:05)
- Pogrešam te (4:56)
- Ne veš, kaj čutim (4:20)
- Prižgimo ogenj (3:20)
- Zvezdne noči (3:13)
- Rock’n’roll (4:39)
- Drugo ljubim (slow) (3:50)
⋅ Guettenstain – “Pogrešam te”
kompilacija Koroški rock’n’roll festival
Klub koroških študentov, 1997, CD
Posneto v Kulturnem domu Kotlje, 21. 3. 1997
Video
-
Guettenstain – Dežela sanj (1997) - Material is available in KGLU.
-
Guettenstain – Drugo ljubim (1997) - Material is available in KGLU.
-
Guettenstain – Pogrešam te (1997) - Material is available in KGLU.
-
Guettenstain – Prižgimo ogenj (1997) - Material is available in KGLU.
-
Guettenstain – Rock'n'roll (1997) - Material is available in KGLU.
-
Guettenstain – Zvezdne noči (1997) - Material is available in KGLU.
File attachments
-
Članek: Intervju z Robijem Sterkušem, Ibržnik. Avtor: Tomaž Rožen - Material is available in KGLU.
-
Ovitek: album Dežela sanj. Oblikovanje: Štefan Vereš, Janko Vereš, Robert Sterkuš - Material is available in KGLU.
-
Priponka: Guettenstain